Obozy Ratownicze na uprawnienia WOPR i państwowe

.
SZCZEGÓŁOWY OPIS OBOZÓW z formularzem rezerwacji miejsc

.


Młodszy Ratownik WOPR 
opis obozu z możliwością rezerwacji miejsca - tutaj

terminy:
24 czerwca-30 czerwca | 01 lipca-09 lipca | 10 lipca-18 lipca | 19 lipca-27 lipca
28 lipca-05 sierpnia | 06 sierpnia-14 sierpnia | 15 sierpnia-23 sierpnia | 24 sierpnia-30 sierpnia
 


Ratownik WOPR
opis obozu z możliwością rezerwacji miejsca - tutaj
 

terminy: 24 czerwca-30 czerwca | 01 lipca-09 lipca | 10 lipca-18 lipca | 19 lipca-27 lipca
28 lipca-05 sierpnia | 06 sierpnia-14 sierpnia | 15 sierpnia-23 sierpnia | 24 sierpnia-30 sierpnia




Ratownik Wodny uprawnienia państwowe MSWiA
opis obozu z możliwością rezerwacji miejsca - tutaj
 

terminy: 24 czerwca-30 czerwca | 01 lipca-09 lipca | 10 lipca-18 lipca | 19 lipca-27 lipca
28 lipca-05 sierpnia | 06 sierpnia-14 sierpnia | 15 sierpnia-23 sierpnia | 24 sierpnia-30 sierpnia




 

.
UPRAWNIENIA I STAN PRAWNY dotyczący szkolenia ratowników

.

Obecne przepisy, dotyczące uprawnień ratowników wodnych precyzują, że stopniem zawodowym, uprawniającym do pracy w charakterze ratownika, jest stopień ratownika wodnego (uprawnienia państwowe MSWiA). Oprócz tego WOPR jako organizacja, nadaje swoje stopnie młodszego ratownika WOPR, ratownika WOPR i starszego ratownika WOPR. Osoby z uprawnieniami WOPR mają prawo do pracy społecznej jako wspomagający (asystenci) ratowników zawodowych, pod odrębnymi warunkami (np. obowiązkowym nadzorem innego ratownika zawodowego), warunki i zasady te mogą ulec zmianom. WOPR jest również członkiem ILS (International Life Saving - Międzynarodowej Organizacji Ratownictwa Wodnego) i uczestnicząc w kursach organizowanych przez WOPR można uzyskać również certyfikaty ILS.


Obecnie stopień Młodszego Ratownika WOPR można już uzyskać, mając ukończone 12 lat, zaś Ratownika WOPR mając ukończone 16 lat. Cały cykl szkolenia jest etapowy i dostosowany do różnych grup wiekowych. Jest to związane z próbą zainteresowania kwestią ratownictwa wodnego szerokiej rzeszy młodych ludzi, a tym samym przeszkolenia ich w zakresie bezpieczeństwa podczas pobytu w wodzie i nad wodą, podobnie jak to ma miejsce z kursami pierwszej pomocy. Dzięki temu coraz większa liczba osób będzie mogła wspomagać zawodowych ratowników, lub udzielić fachowej pomocy, znając jej zasady.

Szkolenie Młodszego Ratownika WOPR i Ratownika WOPR jest również doskonałym przygotowaniem do późniejszego kursu na Ratownika Wodnego MSWiA, jeśli ktoś w przyszłości będzie chciał zostać zawodowym ratownikiem i pracować jako ratownik na kąpielisku czy basenie.

Na wielu stronach internetowych można znaleźć nieaktualne w obecnym stanie prawnym informacje, dotyczące zarówno wymagań na stopnie ratowników jak i uzyskiwanych uprawnień. Najnowszym i aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z 18 sierpnia 2011 roku (
Dz.U. 2011 nr 208 poz. 1240) i wydane na podstawie ustawy przepisy wykonawcze.

Kadra i szkolenie
Szkolenie prowadzimy z bardzo doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę WOPR. Wandrus zrealizował dotychczas około 150 kursów na różne stopnie ratownicze, zakończonych egzaminem.

 

.
NA NASZYCH OBOZACH MOŻECIE UZYSKAĆ UPRAWNIENA
RATOWNIKÓW WOPR LUB PAŃSTWOWE

.
 

Terminy turnusów szkoleniowych Młodszy Ratownik WOPR:

Terminy turnusów szkoleniowych Ratownik WOPR:

Terminy turnusów szkoleniowych Ratownik Wodny uprawnienia państwowe:

W razie pytań prosimy o telefon: 501 647 139

 

.
PODSTAWOWE WYMAGANIA I RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA

.

Młodszy Ratownik WOPR
Wymagania
  • ukończone 12 lat i zgoda rodziców, bardzo dobra umiejętność pływania wpław i dobra kondycja fizyczna
  • karta pływacka (można ją wyrobić na obozie)

Ramowy program szkolenia
Program obejmuje: sprawdzian wstępny, zagadnienia prawne i etyka, organizacja pracy Ratownika WOPR, ratownictwo medyczne, techniki ratownictwa wodnego. Celem kursu jest otrzymanie uprawnień Młodszego Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zajęcia praktyczne to m.in: egzamin sprawnościowy, pływanie stylowe i w ubraniu, skoki ratunkowe oraz sposoby bezpiecznego wejścia do wody, podstawy nurkowania, posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (koło, rzutka, węgorz i inne), holowanie poszkodowanych, symulowane akcje ratownicze, zawody. Zajęcia teoretyczne: zasady etyki wodniackiej oraz zabiegi RKO i pierwszej pomocy. Staż ratowniczy (na kąpielisku): praca z ratownikami na wieżyczkach, techniki ratownicze przy wykorzystaniu skutera wodnego, desant z motorówki i nauka prac bosmańskich.

Uczestnicy otrzymują legitymację WOPR, oraz uprawnienia Młodszego Ratownika WOPR (Junior Lifesaver - Międzynarodowej Organizacji Ratownictwa Wodnego ILS - International Life Saving). Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość wyrobienia Karty Identyfikacyjnej Członka WOPR oraz dodatkowo do karty, Identyfikatora stopnia WOPR (dwa plastiki 20 zł za każdy dokument). W przypadku zainteresowania nabyciem ww. dokumentów należy posiadać dodatkowe dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz specjalną zgodę rodziców. Dokumenty zostaną przekazane drogą pocztową w terminie min. 2 miesięcy od zakończenia obozu.

Stopień
Młodszy Ratownik WOPR nie uprawnia do pracy jako ratownik na kąpielisku, basenie itp. i jest to stopień organizacji WOPR.

Ratownik WOPR
Wymagania

  • ukończone 16 lat i zgoda rodziców, bardzo dobra umiejętność pływania wpław i dobra kondycja fizyczna
  • karta pływacka (można ją wyrobić na obozie)

Ramowy program szkolenia Ratownik WOPR
Program obejmuje: sprawdzian wstępny, zagadnienia prawne i etyka, organizacja pracy Ratownika WOPR, ratownictwo medyczne, techniki ratownictwa wodnego. Celem kursu jest otrzymanie uprawnień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zajęcia praktyczne to m.in: egzamin sprawnościowy, pływanie stylowe i w ubraniu, skoki ratunkowe oraz sposoby bezpiecznego wejścia do wody, podstawy nurkowania, posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (koło, rzutka, węgorz i inne), holowanie poszkodowanych, symulowane akcje ratownicze, zawody. Zajęcia teoretyczne: zasady etyki wodniackiej oraz zabiegi RKO i pierwszej pomocy. Staż ratowniczy (na kąpielisku): praca z ratownikami na wieżyczkach, techniki ratownicze przy wykorzystaniu skutera wodnego, desant z motorówki i nauka prac bosmańskich.

Uczestnicy otrzymują legitymację WOPR, oraz uprawnienia Ratownika WOPR (Lifesaver - Międzynarodowej Organizacji Ratownictwa Wodnego, ILS - International Life Saving). Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość wyrobienia Karty Identyfikacyjnej Członka WOPR oraz dodatkowo do karty, Identyfikatora stopnia WOPR (dwa plastiki 20 zł za każdy dokument). W przypadku zainteresowania nabyciem ww. dokumentów należy posiadać dodatkowe dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz specjalną zgodę rodziców. Dokumenty zostaną przekazane drogą pocztową w terminie min. 2 miesięcy od zakończenia obozu.

Stopień Ratownik WOPR nie uprawnia do pracy jako ratownik na kąpielisku, basenie itp. i jest to stopień organizacji WOPR.


Ratownik Wodny (stopień państwowy MSWiA, uprawniający do pracy zawodowej w charakterze ratownika)
Wymagania (należy spełnić wszystkie podane łącznie):

  • ukończone 17 lat, zaświadczenie lekarskie, bardzo dobra umiejętność pływania wpław i bardzo dobra kondycja fizyczna;
  • odbycie kursu na ratownika wodnego (podczas obozu) i zdanie egzaminu;
  • posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich - ukończony z wynikiem pozytywnym kurs Ratownika Wodnego.

Aby pracować jako Ratownik Wodnyna basenie, kąpielisku itp.  i posługiwać się tym tytułem oprócz ukończenia kursu i zdania egzaminu na Ratownika Wodnego należy dodatkowo łącznie w późniejszym terminie:

  • legitymować się ukończeniem kursu KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy). Kurs można przejść mając ukończone 18 lat, w dowolnym ośrodku szkoleniowym w rejonie swojego miejsca zamieszkania;
  • posiadać co najmniej jedne uprawnienia przydatne w ratownictwie (np. patent sternika motorowodnego, uprawnienia do nurkowania), stosowne patenty można zdobyć w dowolnym uprawnionym do tego ośrodku szkoleniowym;
  • zatrudnić się w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego

Osoby które nie ukończą kursu KPP przed obozem (bo nie będą miały ukończonych 18 lat), mogą uczestniczyć w kursie na obozie i ukończyć kurs ratownika wodnego, zdając egzamin, ale do podjęcia pracy i posługiwania się tytułem Ratownika Wodnego muszą w późniejszym terminie w dowolnym ośrodku szkoleniowym ukończyć kurs KPP i posiadać dodatkowe uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (np. patent sternika motorowodnego). Dopiero powyższe łącznie uprawnia osoby po kursie ratownika wodnego do podjęcia pracy jako Ratownik Wodny i prawo posługiwania się takim tytułem.

Ramowy program szkolenia Ratownik Wodny (uprawnienia państwowe MSWiA)
Podstawy prawne funkcjonowania ratownictwa wodnego w Polsce. Organizacja ratownictwa wodnego w pozostałych systemach ratowniczych funkcjonujących na terenie Polski (np. WOPR, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, SAR). Prawne aspekty pracy ratownika wodnego, wynikające z ustaw. Organizacja pracy ratowników. Obowiązki i uprawnienia ratowników wodnych. Specyfika ratownictwa wodnego na wyznaczonych obszarach wodnych. Hydrologia i meteorologia. Dokumentacja działań ratowniczych, umiejętność praktycznego stosowania wiedzy w działaniach ratowniczych. Sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wodnym i jego zastosowania. Prowadzenie akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodnego. Podstawowe prace bosmańskie, oraz umiejętność posługiwania się sprzętem w działaniach ratowniczych. Pływanie i techniki ratownictwa wodnego. Pływanie stosowane w ratownictwie wodnym - samoratownictwo. Wykonywanie skoków ratowniczych i innych sposobów bezpiecznego wejścia do wody. Pływanie pod wodą i nurkowanie. Holowanie osoby zagrożonej, co najmniej trzema sposobami. Ewakuacja z wody. Opanowanie osoby tonącej pasywnej i ułożenie jej w pozycji bezpiecznej. Postępowanie z osobą tonącą aktywną.

 

.
GALERIE ZDJĘĆ Z OBOZÓW RATOWNICZYCH I WODNYCH WANDRUSA

.

Galerie zdjęć z obozów Wandrusa z kursem na uprawnienia ratownika WOPR lub państwowe w lecie 2023:
turnus 1 | turnus 2 | turnus 3 | turnus 4 | turnus 5

Galerie zdjęć z obozów sportów wodnych w lecie 2023 są tutaj:
turnus 1 | turnus 2 | turnus 3 | turnus 4 | turnus 5


Uczestnicy obozu z kursem organizowanego przez Wandrusa podczas zajęć


Uczestnicy obozu z kursem organizowanego przez Wandrusa podczas zajęć


Uczestnicy obozu z kursem organizowanego przez Wandrusa


Instruktorzy, egzaminatorzy i część uczestników obozu Wandrusa po egzaminie


Instruktorzy, egzaminatorzy i część uczestników obozu Wandrusa po egzaminie


Uczestnicy obozu z kursem organizowanego przez Wandrusa