Dlaczego Wandrus?

Dlaczego Wandrus?
Od wielu lat organizujemy kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Naszą działalność rozpoczęliśmy od organizacji rejsów żeglarskich. Przez lata stopniowo nabieraliśmy doświadczenia i wprowadzaliśmy do naszej oferty kolejne aktywne obozy. Wyróżnikiem naszych imprez jest hasło "czynna turystyka - aktywny wypoczynek".

Wakacje Pod Żaglami
Do dzisiaj żeglarstwo zajmuje bardzo ważną część naszej działalności. Organizujemy rejsy turystyczne i szkoleniowe. W odróżnieniu od większości organizatorów nie realizujemy naszych imprez żeglarskich tylko na Mazurach. Na rejs z nami można popłynąć po Zalewie Wiślanym i Zatoce Gdańskiej, Zalewie Szczecińskim i zalewowych wodach niemieckich, Bałtyku czy Adriatyku. Oczywiście także na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jako pierwsi stworzyliśmy zupełnie nowy rodzaj rejsu żeglarskiego - rejs regatowy. Podczas tego rejsu uczestnicy mający już doświadczenie żeglarskie, płyną na kabinowych jachtach regatowych, uczą sie obsługi regatowego osprzętu i żagli oraz startują w prawdziwych regatach.

Zarażamy pasją do żeglarstwa w każdym wieku! Dla najmłodszych od 7 do 11 lat organizujemy Obóz Młodych Optymistów - ze szkoleniem na jednoosobowych jachcikach optymist pod nadzorem trenera na motorówce. Dla nieco starszych 12-14 latków organizujemy obóz żeglarski z nauką podstaw żeglowania. Dla młodzieży od 12 do 18 lat organizujemy rejsy żeglarskie turystyczne lub szkoleniowe, z egzaminem na patent żeglarza jachtowego.

Dla dorosłych organizujemy wakacyjne rejsy oraz weekendowe szkolenia żeglarskie w Gdańsku i w Warszawie.
Do realizacji imprez żeglarskich dysponujemy flotą jachtów żaglowych Sasanka 660, Tango 780, Antila24, Antila26, jachcikami optymist, oraz dwiema motorówkami.


Pasja i Hobby, Obozy Przygody, Obozy Sportowe-Treningowe
to szereg obozów, podczas kórych możecie rozwijać swoje pasje i realizować marzenia. Różnorodność oferty pozwala na uczestnictwo w jednym turnusie koleżanek i kolegów o różnych zainteresowaniach. Zajęcia specjalistyczne mają osobno, ale spędzają też czas razem, podczas aktywności wspólnych dla różnych programów - na przykład na wyprawie rowerowo-kajakowej, rejsie żeglarskim czy wyjściu na kąpielisko. Również wieczorne, pokolacyjne zajęcia obozowe są wspólne dla wszystkich.

Paintball, Quady, Gokarty
to bezpieczne i aktywne obozy z olbrzymią dawką adrenaliny. Dobra zabawa na obozie wymaga profesjonalnego przygotowania i musi wynikać z czynników, które zapewniają uczestnikom poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie zajęcia odbywają się na podstawie wypracowanych przez wiele lat organizacji tych obozów zasad i reguł, które pozwalają na bezpieczną i praktyczną realizację zajęć i odpowiednie postępowanie uczestników. Uczestnicy, którzy nie stosują się do tych zasad są wykluczani z zajęć. Więcej o bezpieczeństwie na tych obozach - tutaj

 • Na quadach jeździmy w prawdziwym, zróżnicowanym terenie, a nie w kółko, po torze.
 • Posiadamy własne quady, a nie wynajmujemy je od kogoś. Dzięki temu zajęcia na quadach mogą odbywać się codziennie a nie dwa lub trzy razy w ciągu obozu.
 • Zajęcia na gokartach odbywają się na krytym, profesjonalnym torze gokartowym w Olsztynie, na który dowozimy uczestników.
 • Wszyscy uczestnicy korzystają z markowego i uznanego na świecie sprzętu paintballowego - markerów Tippman.
 • Uczestnicy nie muszą dokupować kulek paintballowych! Wszyscy otrzymują ich podczas zajęć tyle, by móc brać udział w bitwie.
 • Uczestnicy otrzymują do dyspozycji najwięcej kulek spośród wszystkich organizatorów obozów paintballowych w Polsce.
 • Bitwy paintballowe toczone są w różnych miejscach, zgodnie z realiami prawdziwego pola walki.
 • Bardzo dbamy o bezpieczeństwo. Jeździmy w kaskach ochronnych! W teren na quadach wyruszamy w małych kilkuosobowych grupach, dlatego instruktor może zwrócić uwagę na wszystkich. Instruktor zawsze jedzie z przodu - dzięki temu dyktuje całej grupie prędkość jazdy odpowiednią do wieku i umiejętności jadących.
 • Przemieszczamy się przy użyciu różnych śródków transportu - np. szybkich motorówek.
 • Oprócz zajęć programowych - w zależności od profilu obozu - uczestnicy wypływają w rejsy żeglarskie, chętni próbują swych sił w windsurfingu. Odbywają się zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Do dyspozycji mamy rowery i kajaki.

Programy obozów
Nie kopiujemy pomysłów innych organizatorów, ale sami tworzymy autorskie i innowacyjne programy obozów. Powstają one dzięki połączeniu naszego doświadczenia w organizacji imprez z uwagami i opiniami uczestników obozów a także ich Rodziców, którzy przekazują swoje pomysły i sugestie oraz przy udziale kadry - specjalistów w danej dziedzinie czy aktywności.

Wandrus jest prekursorem w realizacji oryginalnych, nigdy dotąd nie realizowanych form aktywnego wypoczynku. Wiele z nich jest obecnie realizowanych przez różne biura podróży. Wymyślone i poprowadzone przez nas po raz pierwszy obozy to między innymi:

 • Z Psem Na Wakacje - obozy dla dzieci z własnym pieskiem;
 • Obóz Dla Aktywnych lub Wygodnych - obóz, w trakcie którego uczestnicy sami decydują, jaki program będą realizować;
 • Rejs regatowy - rejs żeglarski podczas którego uczestnicy płyną na kabinowym jachcie regatowym i startują w prawdziwych regatach;
 • Obóz Modelarzy Kolejowych i Miłośników Kolei - czas spędzamy obsługując makietę kolejową, zwiedzając atrakcyjne miejsca związane z koleją i jeżdżąc prawdziwymi pociągami po ciekawych trasach w rejonie miejsca obozu;
 • Kamperowy Obóz Wędrowny - obóz młodzieżowy podczas którego uczestnicy przemieszczają się kamperami - samochodami turystycznymi wyposażonymi w miejsca noclegowe, kuchnię i łazienkę z prysznicem. Obozy realizujemy m.in. na trasie do Włoch, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii.

Opieka medyczna
Na naszych obozach zawsze jest obecna pielęgniarka, która na miejscu udziela podstawowej pomocy. W przypadku poważniejszych chorób czy urazów dojeżdżamy z uczestnikiem do szpitala. Decyzje odnośnie dalszego leczenia podejmowane są zawsze za wiedzą i przy konsultacji Rodziców.


Dojazd zorganizowany na obozy
Z kilkudziesięciu miast w Polsce organizujemy dojazd pod opieką pilotów. W odróżnieniu od większości organizatorów, osoby opiekujące się w Wandrusie dziećmi podczas dojazdu nie stanowią kadry obozowej (która w tym czasie pomiędzy obozami ma chwilę przerwy), a zajmują sie wyłącznie dowiezieniem uczestników na obóz. Pozwala to na sprawniejsze i bardziej profesjonalne zorganizowanie dojazdu uczestników na obóz.
Na dwa dni przed
odjazdem na stronie głównej wandrus.com.pl publikujemy numery telefonów do pilotów. Dojazd realizujemy pociągiem (miejsca z rezerwacją) lub autokarem (cały autokar do naszej dyspozycji). W zależności od miejsca organizacji obozu wybieramy najlepszy środek transportu.

Relacje z Uczestnikami
W przeciwieństwie do wielu organizatorów nie uważamy, że to organizator ma zawsze rację. Wsłuchujemy się w uwagi i opinie uczestników i ich Rodziców, zachęcamy do dzielenia się z nami uwagami dotyczącymi realizowanych przez nas imprez. Uważamy, że zawsze można coś zmienić! Relacje kadry z uczestnikami obozu są partnerskie. To znaczy, że rozmawiamy szczerze o wszystkim, co dotyczy planowania i realizacji zajęć i wyjaśniamy podejmowane decyzje.

Kontakt z Rodzicami
Podczas obozów uczestnicy i Rodzice mają całodobowo dostępny alarmowy numer telefonu. Rodzice odwiedzający dzieci mogą obserwować realizację zajęć (przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa).

Profesjonalna kadra
Naszą kadrę tworzą osoby, które najczęściej w sposób ciągły pracują z dziećmi i młodzieżą np. w szkołach, przedszkolach, klubach sportowych, domach kultury, teatrach, prowadzą drużyny harcerskie. To ludzie o szerokich zainteresowaniach, pełni nowych pomysłów, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Są to osoby lubiące wyzwania, realizujące się w pracy z młodzieżą. Każda osoba przed zatrudnieniem jest gruntownie sprawdzana, bierze udział w wieloetapowej rekrutacji. Od naszej kadry wymagamy wiedzy i umiejętmości, potwierdzonej odpowiednimi dokumentami. Podczas trwania obozu kadra jest cały czas obserwowana przez przedstawicieli biura, którzy doglądają obozów z ramienia organizatora.

Pomysłowość, kreatywność, cierpliwość, poczucie humoru towarzyszą każdym zajęciom ponieważ to podstawa udanej zabawy. Podczas zajęć kadra stara się zarazić swoja pasją uczestników tak, aby obóz dostarczył im niezapomnianych wrażeń. Każde zajęcia prowadzone są z zachowaniem najdalej idących norm bezpieczeństwa. Dlatego nasza kadra to gwarancja udanego i bezpiecznego obozu.

Na obozach zatrudniamy kadrę, która posiada wymagane uprawnienia zgodne z przepisami. Każdy wychowawca prowadzi zajęcia zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Dzięki temu są one prowadzone w sposób fachowy, ciekawy a zarazem bezpieczny. Kadra bierze udział w wielu dodatkowych kursach, które pozwalają im uatrakcyjnić zajęcia z dziećmi i młodzieżą.


Dokumenty, certyfikaty, ubezpieczenia
Wszystkie kolonie i obozy Wandrusa zgłaszane są do Kuratorium Oświaty (mniej więcej na miesiąc przed rozpoczęciem obozów), widniejemy w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz posiadamy niezbędną gwarancję ubezpieczeniową.


Sprzęt obozowy
Sprzęt używany do zajęć obozowych, to oprócz kompetentnej i sympatycznej kadry podstawa udanego obozu. Przeważająca większość zajęć na naszych obozach odbywa się na świeżym powietrzu, dlatego jest to bardzo istotne. Co roku inwestujemy, dokupując nowe elementy sprzętu i wyposażenia. Nasz sprzęt to między innymi: 15 kabinowych jachtów żaglowych, optymisty, dwie motorówki, dwanaście quadów (zakupione w 2020, 2021, 2022 i 2023 roku), rowery, kajaki, sprzęt sportowy, do sportów wodnych i nauki pływania, do zajęć survivalowych, windsurfingowy, do paintballa - markery, maski, mundury i wiele wiele innych.

Zapraszamy na nasze obozy - Zespół Wandrus!