Jak wybrać obóz?


Jak wybrać imprezę dla siebie, czy ma być to obóz, rejs i oczywiście o jakim profilu
 
1. Najpierw zastanów się, jak w ogóle chcesz spędzić swoje wakacje.
Czy ma to być typowa impreza żeglarska (obóz lub rejs) czy też obóz o profilu bardziej ogólnym na przykład kolonia sportów wodnych dla dzieci lub obóz sportów wodnych dla młodzieży, gdzie oprócz żeglarstwa spróbujecie także windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, doskonalenia pływania wpław i wielu innych atrakcji.
Miłośnicy survivalu i wody mogą pojechać na wyjątkowe, organizowane tylko przez Wandrus Travel wodne obozy survivalowe, lub militarne, gdzie oswajając się z wodnym żywiołem poznają zasady sztuki przetrwania nad wodą, na wodzie i pod wodą.
Organizujemy też obozy o profilu tanecznym, dla aktywnych i wygodnych, z psem na wakacje, quadowe, paintballowe, gokartowe itp.
Dla naszych najmłodszych uczestników stworzyliśmy nowy dział imprez "Wakacje Smyka". Znajdziecie tam między innymi obozy taneczne, nauki pływania, młodych optymistów, artystyczne, sportów wodnych, pirackie, paintballowe, quadowe.

2. Jeśli zdecydowałeś się na żeglarstwo, za pierwszym razem najlepiej popłyń na rejs turystyczny nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia.
Przekonaj się czy żeglarstwo w ogóle ci się podoba, czy dobrze się czujesz na jachcie i czy w ogóle chcesz jeszcze kiedyś żeglować. Jeśli jednak jesteś pewien, że chcesz zdobyć patent żeglarski (ale Ty jesteś pewien, a nie rodzice!) zapisz się na imprezę szkoleniową.
Rejsy turystyczne Wandrus Travel odbywają się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierza Iławskiego, Kanału Elbląskiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego, Balatonu, Bałtyku, Adriatyku.

3. Jeśli żeglowałeś już wcześniej i wiesz, że to fajny sposób na spędzanie wolnego czasu, warto pomyśleć nad zdobyciem uprawnień do samodzielnego prowadzenia jachtu (patentu).
Do wyboru masz kilka możliwości: rejs szkoleniowy, obóz stacjonarny, obóz stacjonarno-wędrowny lub kurs weekendowy. Każda z nich ma wady i zalety, co pokrótce przedstawimy niżej.

a. rejs szkoleniowy
Noclegi na jachtach, codziennie gdzie indziej nocujemy, w portach, czasem „na dziko”. Najbardziej atrakcyjna forma żeglarskiego wyjazdu. Szkolenie na patent na rejsie najlepsze jest jednak dla osób już z pewnym doświadczeniem żeglarskim, ponieważ jest mniej czasu na „manewrówkę” - trzeba przecież przepłynąć ustalony odcinek szlaku, przygotowywać posiłki itp... Wykłady teoretyczne też często prowadzone są „pod gruszą”. Natomiast na rejsie uczymy się „dobrej praktyki żeglarskiej”, czego nie zdobędziemy na żadnym obozie a więc: przejścia przez kanały i śluzy, kładzenie i stawianie masztu, kotwiczenie, manewrowanie w różnych portach i przystaniach w ciągle zmieniających się warunkach. Jeśli więc rok wcześniej byłeś na rejsie turystycznym albo pływałeś z rodzicami lub znajomymi, teraz z pewnością warto polecić Ci udział w rejsie szkoleniowym!
Rejsy szkoleniowe Wandrus Travel na patent żeglarza odbywają się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

b. obóz stacjonarny
Jak sama nazwa wskazuje przebywamy przez dwa tygodnie w jednym miejscu, więc nieco mniej już tej atmosfery podróży i przygody z rejsu wędrownego. Warunki bytowania natomiast o wiele lepsze, nocujemy w domkach, posiłki jemy w stołówce. Pomiędzy posiłkami cały czas odbywa się szkolenie: manewrówka na wodzie i wykłady teoretyczne w sali. Najprawdopodobniej na obozie nauczymy się lepiej manewrowania niż na rejsie wędrownym - po prostu jest na to więcej czasu. Ćwiczymy jednak cały czas na jednym akwenie, w podobnych warunkach, więc nie mamy okazji sprawdzić się w praktyce prawdziwego rejsu. Może więc najlepszym rozwiązaniem jest połączenie rejsu z obozem, w formie imprezy stacjonarno-wędrownej, albo popłynięcie na rejs po obozie, aby nabyć większej praktyki.
Stacjonarne obozy szkoleniowe Wandrus Travel na patent żeglarza odbywają się w Rynie na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

c. obóz stacjonarno-wędrowny
To połączenie opisanych wcześniej obozu stacjonarnego i rejsu szkoleniowego wędrownego. Łączy więc wszystkie dodatnie elementy wymienione przy obu rodzajach szkolenia. Ale i tak warto wiedzieć, że po dwóch a nawet trzech tygodniach szkolenia warto popłynąć co najmniej raz lub dwa razy na zorganizowany rejs, zdobywać praktykę, zanim zdecydujemy się na samodzielne wypłynięcie...
Obozy stacjonarno-wędrowne Wandrus Travel na patent żeglarza odbywają się w Rynie i na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

d. kurs weekendowy lub codzienny
Kursy takie organizowane są od wiosny do późnej jesieni w pobliżu większych miast na różnych zbiornikach wodnych. Zajęcia w soboty i niedziele trwają od rana do wieczora. Są także kursy w dni powszednie. Z reguły większość uczestników stanowią studenci i dorośli a także młodzież. W miejscu zajęć można nocować na jachtach, co daje weekendową namiastkę wakacyjnego wyjazdu.
Kursy wekendowe i codzienne Wandrus Travel odbywają się w Warszawie, Gdańsku.

4. Jeden rejs lub obóz na szkolenie żeglarskie to absolutne minimum.

5. Pamiętaj, że w Polsce są oprócz Wielkich Jezior Mazurskich różne inne, atrakcyjne akweny żeglarskie.
Rozwijaj się i poznawaj nowe, ciekawe szlaki, popłyń na Pojezierze Iławskie, Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Zatokę Gdańską, Morze Bałtyckie, Morze Adriatyckie... Wszędzie tam Wandrus organizuje rejsy turystyczne i stażowe.

6. Zabierz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty.
zgodę lekarza, rodziców, legitymację itp. Bez wymaganych zgód możesz nie zostać dopuszczony do zajęć do czasu ich uzupełnienia!

7. Jeśli na obóz jedziesz sam(a) - nie martw się!
Z pewnością poznasz wielu ciekawych ludzi! Jeśli jedziesz w gronie przyjaciół, będzie okazja sprawdzić waszą przyjaźń w trudnych warunkach.

8. W opisie imprez jest napisane, „co należy zabrać”, więc przeczytaj i weź!
Niestety, wielu z Was nie stosuje się do tego punktu! Bezwzględnie weźcie latarkę a zamiast klapków sandały z dobrym zapięciem.

9. Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń.
pod numer 501 647 139 lub napisz wandrus@wandrus.com.pl

10. Standard jachtów.
Rejsy odbywają się do wyboru: na jachtach nowoczesnych klasy Sasanka 660, Antila 24, Antila 26, Phobos 24, Tango 730, Sportina 680, Pegaz 10, Janmor 28, Twister 800, Bora 789 i i innych podobnych lub na jachtach starszych typów klasy Venus, Mak 707 i innych podobnych. Na jachtach starszych typów rejsy są wyraźnie tańsze. Z reguły różnice na korzyść jachtów nowych to ładniejszy „design”, lepsza ergonomia wnętrza, i różne nowoczesne rozwiązania typu roler foka i inne.

11. Rejsy morskie, rejsy regatowe.
To bardzo ciekawa i rozwijająca umiejętności propozycja dla tych, którzy mają już za sobą pewne doświadczenie żeglarskie - niekoniecznie patent.